top of page
ABIMSTUDIO.jpeg

ABIMSTUDIO

our creations are higher than us

Premio Piranesi Branding Work

The Terme Di Adriano complex, whose archaeological artifact exhibition area consists of thermal baths, is a competition project organized by Premio Piranesi Prix de Rome. A branding study has been carried out for this complex, where the past and the present are brought together. Logo, website, mobile application, ticket, brochure, poster and product design are considered as an integral part of branding design. The logo was created by combining the 'opus incertum' brickwork system, which is widely used in the archaeological field, with water, which is a bathroom element.

 

Premio Piranesi Marka Çalışması

Arkeolojik eser sergi alanı termal banyolardan oluşan Terme Di Adriano kompleksi Premio Piranesi Prix de Rome organizasyonunda düzenlenmiş bir yarışma projesidir. Bu kompleks için geçmişle günümüzün buluşturulduğu bir markalaştırma çalışması yapılmıştır. Logo, web sitesi, mobil uygulama, bilet, broşür, afiş ve ürün tasarımı markalaşma tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Logo, arkeolojik alanda yaygın bir şekilde kullanılmış ‘opus incertum’ tuğla örgü sisteminin banyo ögesi olan su ile birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Team/Ekip: Giulia Cardinale, Erkin Yaşar Çerik, Chiara Chendi, Denizhan Erinekçi, Beatrice Maestri, Federica Negro, Marco Slavich

bottom of page