top of page
ABIMSTUDIO.jpeg

ABIMSTUDIO

our creations are higher than us

Premio Piranesi Competition

Terme Di Adriano was a competition project in Premio Piranesi Prix de Rome organization.It was designed as museum and thermal bath with its landscape in Hadrian’s Villa -Roman archaeological complex at Tivoli,Rome, Italy- famous with thermal baths and fountains. It contains an exhibition line to present archaeological artifacts and thermal bath with; turkish bath, open and closed thermal baths, mud bath, sauna and massage rooms. Artifacts were also brought together with users in thermal bath creating extraordinary meetings in unique place. The two perpendicular axes consisting of the exhibition area and the thermal bath separate the functions in the design and at the same time create a common landscape area. This landscape area remains between exhibition area and the ancient Greek theater in the area, allowing both areas to be viewed. Branding was considered as an integral part of the architectural design considering with logo, website, mobile app, banners and product design.

 

Premio Piranesi Yarışması 

Terme Di Adriano, Premio Piranesi Prix de Rome organizasyonunda düzenlenmiş bir yarışma projesidir. Termal banyoları ve çeşmeleriyle ünlü Hadrian'ın Roma arkeolojik kompleksi olan Tivoli'deki Villa'sında müze ve termal banyo olarak tasarlanmıştır. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bir sergi alanı ve türk hamamı, açık ve kapalı termal banyolar, çamur banyosu, sauna ve masaj odalarından oluşan termal banyo hattı içerir. Ayrıca eserler, benzersiz bir mekan da sıra dışı karşılaşmalar yaratarak termal banyoda kullanıcılarla bir araya getirildi. Sergi alanı ve termal banyodan oluşan iki dikey eksen tasarımdaki fonksiyonları birbirinden ayırırken aynı zamanda ortak bir peyzaj alanı oluşturuyor. Bu peyzaj alanı, sergi alanı ile bölgedeki antik Yunan tiyatrosu arasında kalır ve her iki alanın da izlenmesine izin verir. Logo, web sitesi, mobil uygulama, bilet, broşür, afiş ve ürün tasarımının dahil olduğu markalaşma mimari tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak değerlendirilmiştir.

Team/Ekip: Giulia Cardinale, Erkin Yaşar Çerik, Chiara Chendi, Denizhan Erinekçi, Beatrice Maestri, Federica Negro, Marco Slavich

bottom of page